Connect with us

Hi, what are you looking for?

Autism Preseason Youth Football Tournament

2014 Autism Bowl Schedule

New location:

Avalon Park
1068 Industrial Pkwy
McDonough, GA 30253

6U Division

August 1st

7:00PM:  ATL Vikings vs Central Dekalb Jaguars (FIELD 1)

August 2nd

9:00AM:  Central Dekalb Jaguars vs Decatur Army (FIELD 1)
11:00AM:  ATL Vikings vs GA Heat (FIELD 1)
2:00PM:  GA Heat vs Tri-County (FIELD 1)
4:00PM:  GA Heat vs Decatur Army (FIELD 2)

August 3rd

9:00AM:  Championship Game (FIELD 2)

 

7U Division

August 1st

7:00PM:  Central Dekalb Jaguars vs Atlanta Vikings (FIELD 2)

August 2nd

9:00AM:  ATL Vikings vs College Park (FIELD 2)
12:00PM:  Central Dekalb Jaguars vs College Park (FIELD 2)

August 3rd

9:00AM:  Championship Game (FIELD 3)

 

8U Division

August 2nd

12:00PM:  Fayette Blue Devils vs ATL Cowboys (FIELD 1)
1:00PM:  Decatur Army vs Kingman Green Machine (FIELD 1)
3:00PM:  ATL Cowboys vs East Metro (FIELD 1)
4:00PM:  Fayette Blue Devils vs Decatur Army (FIELD 1)
5:00PM:  Kingman Green Machine vs East Metro (FIELD 1)

August 3rd

10:00AM:  Championship Game (FIELD 2)

 

9U Division

August 1st

7:00PM:  North Henry vs Decatur Army (FIELD 3)

August 2nd

10:00AM:  GSA vs ATL Cowboys (FIELD 2)
11:00AM:  College Park vs North Henry (FIELD 2)
1:00PM:    Decatur Army vs GSA (FIELD 2)
2:00PM:  College Park vs ATL Cowboys (FIELD 2)

August 3rd

10:00AM:  Championship Game (FIELD 3)

 

10U Division

August 1st

8:00PM: Central Dekalb Jaguars vs Decatur Army (FIELD 3)

August 2nd

8:00AM:  East Metro vs ATL Cowboys (FIELD 3)
9:00AM:  Decatur Army vs Adamsville (FIELD 3)
10:00AM: Central Dekalb Jaguars vs Tri County (FIELD 3)
12:00PM:  East Metro vs Tri County (FIELD 3)
1:00PM:  ATL Cowboys vs Adamsville (FIELD 3)

August 3rd

11:00AM:  Championship Game (FIELD 2)

 

11U Division

August 1st

8:00PM:  Welcome All Panthers vs ATL Cowboys  (FIELD 2)
8:00PM:  Hapeville Hornets vs Fayette County (FIELD 3)

August 2nd

2:00PM:  Fayette County vs ATL Cowboys (FIELD 3)
3:00PM:  Hapeville Hornets vs Welcome All Panthers (FIELD 3)

August 3rd

11:00AM:  Championship Game (FIELD 3)

 

12U Division

August 1st

9:00PM:  ATL Vikings vs Mobile Panthers (FIELD 2)

August 2nd

10:00AM:  ATL Vikings vs Swiftlions (FIELD 1)
11:00AM:  East Metro vs Mobile Panthers (FIELD 3)
3:00PM:  Swiftlions vs East Metro (FIELD 2)

August 3rd

11:00AM:  Championship Game (FIELD 1)

 

14U Division

August 1st

9:00PM:  Atlanta Vikings vs GA Silverbacks (FIELD 3)

4 Comments

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Trending

You May Also Like

Awards

Who do you think made an impact during the 2020 football season? Every team has worked hard to get to the end of their...

Elite Series

Powered By Xenith B2C Prime 90 Player Rankings (GA) | Class 2024 Every year they get better and better but now with the emergence...

Football

12U Division  1. Dream Team – Team of the Week 2. Duluth 3. RDU 4. GA Agression  5. GA Falcons 6. Camo 7. Parkview ...

Football

8th Grade Player of the Year Finalist  EJ Colson – Peach Co Antwuan Hill – Houston Co Luke Nickel – Milton Cortez Smith –...

Copyright © 2020 Borntocompete.com. All Right Reserved.