January 29, 2023 6:22 pm

The best source for Youth and High School Sports.

Georgia Youth Track and Field Rankings 4/25/2013

482826_382057008576005_875637618_n

GIRLS

  1. Tia Jones (Unattached – Marietta, Georgia) – Tia Jones holds on to her number one spot for another week.  She continues to win.
  2. Sydney Harris (Jackrabbit Track Club – Suwannee, Georgia) – Sydney comes in at number two for the second week.  Her focus is being the best track athlete that she can be.
  3. Kennedy Simon (Gazelle Track Club – Atlanta, Georgia) – Congrats to Kennedy on another great meet at the Georgia Middle School Track and Field Championships.  Her speed earned her the Born to Compete Player of the Week Award.
  4. Tenae’ Grisby (Unattached) – The Georgia Middle School Track and Field Championships brought out one of the best performances from this track star.  Her long stride helps her steal the deal for the win.
  5. Jordyn Baxter (All Heart Track Club – Atlanta, Georgia) – Jordyn is ready to take her speed to another level.
  6. Nacari Williams (Exchange Zone Track Club – Atlanta, Georgia) – Nacari is a true competitor.  Her competition is ready to beat her, but Nacari will hold strong, and compete well, as always.
  7. Trinity Flagler (All Heart Track Club – Atlanta, Georgia) – Trinity’s speed helps her excel in the long jump.
  8. Kennedy Quarles (Gazelle Track Club – Atlanta, Georgia) – Kennedy helped lead her team to victory in the 4x100M.
  9. Shani Simon (Sapphire-Ruff Riders Track Club – Stone Mountain, Georgia) – A fierce competitor on the track.
  10. Sydney Augmon (Runnin Mustangs Track Club – Snellville, Georgia) – Sydney will be on the youth track and field radar for this season.

 

66778_463107917091370_1184924490_n

BOYS

  1. Antuane Dennard (Runnin Mustangs Track Club – Snellville, Georgia) – Antuane shined again at the Georgia Middle School Track and Field Championships. Congrats!
  2. Sam Ellis (Renfroe Middle School) – All I can say is WOW!  Sam is a great example of how you should properly pace yourself when you run long distance events.  His kick at the end is strong, leading him to nothing but first place medals during the Georgia Middle School Track and Field Championships.
  3. Jeffery Uzzell (Eagles Landing Christian Academy) – Jeffery, Jeffery, Jeffery! The sprints were stacked with some of the best track and field athletes that Georgia has to offer, and Jeffery beat them all, hands down.
  4. Methias Carter (Jackrabbit Track Club – Suwannee, Georgia) – Keep up the great work in the 200M, 400M, and 800M.
  5. William Simon (Gazelle Track Club – Atlanta, Georgia) – William is still hanging in with Tauheed, as the friendly rivals prepare for summer track.
  6. Tauheed Ferguson (Jackrabbit Track Club – Suwannee, Georgia) – An overall intense competitor.  I cannot wait to see him progress during the season.
  7. Andre Dennard (Runnin Mustangs Track Club – Snellville, Georgia) – Very strong with great technique in the discus and shot put.
  8. Jordan Jones (Peachtree City Flash Track Club – Peachtree City, Georgia) – Rest will benefit Jordan greatly.  Great job at the Georgia Middle School Track and Field Championships.
  9. Noah Alleyne (Unattached – Atlanta, Georgia) – Noah will make plenty of noise during the summer track season.
  10. Aeron Gresham (Dynamic Speed Elite Track Club – Conyers, Georgia) – The Dynamic Speed Elite Track Club has a great athlete.  Look for Aeron to do well this summer.

Featured

2023 B2C All American Game Breakdown

Alex Benson and Deuce Recruiting’s Coach Downs discuss the top skill players of the B2C All American Game and name the top OL/DL. See the full game here:

You May Also Like

Welcome Back!

Don’t have an account? Sign up!

Access all of Born2Compete

Subscribe for access to all premium articles and rankings.

Watch List Class Of 2027

RankPlayerPosition
1David JacobsLinebacker/Edge, Outside linebacker
2Kelsey AdamsOffensive Lineman
3Hayes MaginnisQuarterback
4Chris JohnsonDefensive end
5Cole CrawfordLinebacker
6Moonie GipsonRunning back
7JR HarrisQuarterback
8Justin WeeksOffensive Lineman
9Christion PeacockQuarterback
10Christian HunterDefensive Lineman